středa 10. dubna 2019

Putování za šafrány

Vlakem jsme vyrazili do Skalice u České Lípy, odkud jsme se vyvezli autobusem do obce Slunečná. Náš výlet jsme začali na místním hřbitově, kde je pochován český herec Vlastimil Brodský.  
Dále se vydáváme po modré turistické značce kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie. Je to jednolodní obdélná stavba s obdélným presbytářem a hranolovou věží nad průčelím, která byla postavena v letech 1846-1850 z prostředků zdejšího rodáka a sklářského obchodníka Johanna Georga Jirschika.
Kostel byl vysvěcen 15. srpna 1850 a zpočátku patřil k faře v Horní Libchavě. Teprve roku 1880 byla ve Slunečné zřízena samostatná fara, kterou spravoval řád maltézských rytířů. Její patrová zděná budova s maltézským křížem ve štítě stojí přímo naproti kostelu. V bývalé farské zahradě u kostela roste šafrán bělokvětý, jehož výskyt je chráněný jako přírodní památka Farská louka.
Přes vrchol kopce Česká skála (Češka), kde stojí malá skalka, od které je pěkný výhled směrem na Prácheň a kopec Na Vyhlídce jsme došli do Práchně k Panské skále. 
Panská skála byla vyhlášena Národní přírodní památkou. Známé kamenné varhany vznikly sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu. Jsou zde k vidění svislé pěti až šestiboké sloupce připomínající píšťaly u kostelních varhan. Skála byla využita jako kulisa při natáčení filmové pohádky Pyšná princezna v roce 1952.
Naše cesta pokračovala dále po žluté turistické značce. Pod Šenovským vrchem jsme si prohlédli několik opuštěných lomů, nacházejících se přímo u silnice. Lámal se zde pískovec, který se používal na stavební kvádry, náhrobní desky a stavební písek.
Přes Horní Prysk cestou kolem Ovčáckého a Tetřevího vrchu jsme dorazili do žst. Mlýny, odkud jsme se vrátili vlakem domů.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Saské Švýcarsko - okruh nad Schmilkou I.

6.7.2023 Schmilka – Kipphorn – Grosser Winterberg – Lehnsteig – Kleine Bastei – Schmilka – Hřensko 14 km, převýšení 500 m nahoru, 500 m dolů...