neděle 28. července 2019

Toulání nejen Máchovým krajem


Čas rychle utíká, poločas prázdnin se pomalu naplnil a my jsme se rozhodli pro malou dovolenou. Vzhledem k účasti malé princezny (vnučka, ne moje) vyrazili jsme na tři dny za dobrodružstvím pod stan do kempu Family. Family kemp Máchovo jezero se nachází ve Starých splavech pod vrchem Borný, v klidné zátoce s vlastní soukromou písčitou pláží.
Areál kempu má upravený travnatý povrch se vzrostlými jehličnany, které zajišťují v horkých letních dnech velice příjemnou teplotu. Kemp byl útulný a byla to výborná základna pro naše „výpady“.
DEN PRVNÍ

1. Výšlap na vrch Borný (446 m)
Symetrický kužel neovulkanického vrchu leží na severozápadním břehu Máchova jezera, mezi Starými Splavy a Břehyní. Je to čedičová vyvřelina proniklá skrz pískovce, jež tvoří typické terasy na svazích. Z čedičového kamene jsou postaveny i základy vysílací stanice, která stojí na vrcholu. Vrchol je zalesněn, ale z několika míst na svazích jsou pěkné výhledy na Máchovo jezero. Z Borného prý obhlížel terén v srpnu roku 1813 Napoleon Bonaparte.

2. Výlet do městečka Sloup v Čechách
Skalní hrad Sloup - Na 35 m vysoké pískovcové skále (100 m dlouhé a 60 m široké) leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Z vlastního hradu zůstaly do dnešních dnů zachovány jen zbytky některých prostor a budov, kdysi vytesaných do skály. Převážnou část prohlídkového areálu představují bývalé poustevny, skalní kostel, ambit, kaple, terasy a další objekty, které zde byly uměle vytvořeny v době baroka. Na toto období se odvolávalo i pozdější pojmenování skály Poustevnický kámen.

Cikánské údolí s jeskyněmi - Okruh pod sloupským hradem vede pěšinou podél Dobranovského potoka. Asi po 1 km se dostaneme k Malé Cikánské jeskyni uměle vytesané s klenutými stropy. Mohutný skalní převis tvoří protáhlá klenutá prostora, jejíž strop podpírají dva štíhlé pilíře. Jeskyně byla zřejmě vytvořena kolem roku 1756 těžbou brusného písku pro první sloupskou zrcadlárnu. Po dalších 500 m dojdeme k pískovcové Velké Cikánské jeskyni osídlené pravděpodobně již v pravěku.

Samuelova jeskyně - Od skalního hradu Sloup se vydáme po modré turistické značce a dále po směrovkách vstoupíme do lesa a vyšlápneme příkře asi 300 m a jsme na místě. Samuelova jeskyně byla pojmenována po poustevníkovi Samuelovi Görnerovi, který byl profesí zahradník a optik. V jeskyni, kterou sám vyhloubil, vyráběl brýle a dalekohledy. Žil zde od roku 1718 až do roku 1735. Pak přesídlil na sloupský hrad a po několika dalších letech do chatrče u Svaté hory u Příbrami, kde byl jednou v noci přepaden a zavražděn. V Samuelově jeskyni se nalézá předsíňka, která sloužila jako kuchyň, a obytná místnost 6x2,5 metru s okny. Asi před 100 lety byla skála upravena jako vyhlídka.

Rozhledna a vyhlídka Na Stráži - Na místě dnešní rozhledny stávala od roku 1933 turistická chata s německým názvem Wachsteinbaude, později pak dřevěná chata Na Stráži využívaná jako rekreační středisko. V roce 1990 byl provoz chaty ukončen a o devět let později ji zchvátil požár. V roce 2010 byla zahájena stavba rozhledny a penzionu a v červenci 2011 pak byly slavnostně otevřeny. Rozhledna je postavěna z ocelového tubu, který ukrývá kovové schodiště, a je celá opláštěná smrkovými prkny. Tyčí se do výšky 33 metrů na skalním masivu vysokém 354 metrů a jsou zde skvělé výhledy nejen do sloupského údolí.

Lesní divadlo - Bylo vybudováno v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži, asi půl kilometru jižně od Sloupu. Zasloužil se o to Divadelní spolek Sloup a výstavba lesního divadla podle návrhu malíře Ringela začala v roce 1920 a v létě následujícího roku bylo divadlo slavnostně otevřeno. Divadlo využívalo členitý pískovcový skalní masiv, za nímž se ukrývalo zákulisí. Jeviště bylo na severní straně ukončeno asi 3,5 m vysokou válcovou věží, spojenou se skalním masivem kamennou zdí s gotickou bránou.  V příkopu pod jevištěm bylo orchestřiště a na protilehlém svahu bylo upravené hlediště s dřevěnými lavicemi asi pro 1600 diváků. Od 60. let 20. století divadlo chátralo a upadlo v zapomnění. V roce 2004 bylo divadlo opraveno a do protějšího svahu byly zasazeny lavičky pro 250 diváků. V letních měsících se zde konají pravidelná divadelní představení a jedno z nich – pohádku pro děti O krásném pávu a začarovaném hradu jsme si užili i my.

DEN DRUHÝ

1. Výšlap na vrch Šroubený (375 m), někdy též Sroubený, německy Schraubenberg
Neovulkanický čedičový vrch leží na severním břehu Máchova jezera. Z vrcholu a z pískovcových teras Havraních skal je krásný rozhled na jezero a Dokeskou pahorkatinu. Jsou zde nepatrné pozůstatky středověkého hrádku Rabenstein.
Jméno Sroubený je odvozováno od údajného srubu – dřevěné strážní věže na vrcholu, ale německému jménu Schraubenberg lépe odpovídá česká verze Šroubený (nemající se srubem nic společného). Jiný výklad předpokládá přenesený význam „zátka″ a odvozuje jméno kopce od jeho polohy, uzavírající údolí (respektive Máchovo jezero).

2. Výlet na hrad Houska
Nedobytný hrad měl v letech 1270 až 1280 založit Přemysl Otakar II. Nepatří mezi nejkrásnější hrady, přesto se stal oblíbeným cílem mnoha výletníků. Podle legendy byl hrad zbudován na skále, ve které vedla průrva až do pekla.
Hrad byl zpřístupněn široké veřejnosti teprve roku 1999. Dnes žije kulturními akcemi. Při naší návštěvě se konala akce Bohnice na Housce - řemesla v podání klientů a terapeutů PN Bohnice a dalších dílen.

3. Cinibulkova naučná stezka
Stezka prochází chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko, částí přírodní rezervace Kokořínský důl, územím severně od města Mšena. Stezka je pojmenována po Josefu Bedřichu Cinibulkovi (1876–1944), učiteli ze Mšena a propagátorovi turistiky na Kokořínsku. Z časových důvodů jsme si vybrali jen krátký úsek – skalní Bludiště (poblíž hájovny Na Rovinách). Skalní seskupení Bludiště je tvořeno mohutnými skalními komíny a úzkými soutěskami. Je dobré sledovat pozorně značení, které nás bezpečně vyvede z těchto překrásných pískovcových skal, jinak bychom v tolika průchodech mohli „zabloudit“. 


DEN TŘETÍ

Putování z Hradčan do Provodína
Mezi Máchovým jezerem a Mimoní na Českolipsku se nachází oblast pískovcových skal nazývaná Hradčanské stěny. Jedná se o oblast protnutá říčkou Ploučnicí, která kdysi bývala vojenským prostorem. Samotná obec Hradčany u stejnojmenného rybníku působí velmi milým dojmem. Doporučuji pěší turistiku - minimální převýšení, malá koncentrace turistů, ideální s dětmi či se psy, zajímavá místa.

Psí kostel je jeskyně, která se nachází v Polomených horách. Jedná se podzemní prostor v pískovcovém skalním bloku o rozměrech asi 7 x 9 x 5 m při výšce 2 až 2,5 m. Má sedm vstupních otvorů a vznikl pravděpodobně umělým rozšířením původních skalních převisů, výklenků a skalních oken. Velice působivě vypadají podpěrné sloupy největších prostor, které mají podobu přesýpacích hodin. Název lokality a jeskyně Psí kostel je odvozen z německého Hundskirche, kde Hund je pes a kirche kostel. Jeskyně bývá někdy také nazývána Husův kostel, což vzniklo zřejmě zkomolením původního německého Hunds na Hus. Psí kostel je oblíbeným místem trampů, v minulosti se tu zřejmě skrývali protestanti, loupežníci a dezertéři.


Nedaleko, prakticky na dohled od Psího kostela, se nachází skupina pískovcových skal, kde za pozornost stojí především Skalní brána vysoká zhruba pět a široká necelých pět metrů, na pohled zmenšenina známé Pravčické brány.

Co napsat na závěr. Moc hezký kraj s mnoha zajímavými místy a my jsme z toho všeho zvládli pouze střípky a moc se nám líbilo

Žádné komentáře:

Okomentovat

Saské Švýcarsko - okruh nad Schmilkou I.

6.7.2023 Schmilka – Kipphorn – Grosser Winterberg – Lehnsteig – Kleine Bastei – Schmilka – Hřensko 14 km, převýšení 500 m nahoru, 500 m dolů...